Nedělní velké a malé nákupy v Maďarsku končí?

19.07.2016 09:07

Dne 10.03.2015 jsme popisovali níže uvedené.
Ale to vše již je minulost: zákon o otevířací době sotva vydržel rok.
Ke konci dubna roku 2016 zákon byl zrušen. Faktem zůstává, že ke zrušení došlo asi na základě velké nespokojenosti široké veřejnosti. Většina obyvatel byla připravená přistoupit i hlasovat o otázce.
Příslušníci tento fakt moc nevítali a radějí zákon byl zrušen.
Takže firmy už smí si upravovat provozní dobu jak je si to přejí.
Původní článek:
Na základě rozhodnutí vlády, velké a malé nákupy v obchodních střediscích větších než 200 m2, od 15. března 2015 končí resp. jsou zakázané.

Po schválení příslušného zákona byla ze strany zákonodárce uveřejněna různá zdůvodnění tohoto zákona, z nichž jedno citujeme: "Neděle patří rodině a nikoliv nedělním nákupům v shopping centrech, kde jsou tak zaměstnanci nadnárodních společnosti nuceni k nedělní práci."
Obchody menší než 200 m2 mohou prodávat i v neděli za předpokladu, že za pultem budou stát majitelé obchodu a jejich rodinní příslušníci. Tržnice, restaurace, bufety a prodejní místa, kiosky v hotelích, ubytovacích zařízeních, sportovních areálech a lázních mohou i nadále své zboží nabízet i o nedělích.
Přijetí tohoto zákona ze strany kupujících a provozovatelů nákupních středisek je mírně řečeno smíšené, neboť se na jejich názor nikdo neptal před ani po schválení zákona. Dokonce byl zahájen přípravný proces pro referendum o této problematice, který však kompetentní orgán, celostátní volební úřad, odmítl a ukončil.
Provozovatelé se však snaží výpadek vynahradit tím, že zavedou od pondělí do soboty prodlouženou otevírací dobu.
V zákoně je mnoho bodů nesrozumitelných a nepochopitelných, ale jedno je jisté: 8. března 2015 byly shora uvedené obchody naposledy otevřeny v neděli a zaznamenaly enormní zájem návštěvníků, kteří chtěli ještě poslední neděli využít na nákupy.
V obchodních střediscích jsou provozovány i různé kavárny, kina, které však teoreticky i v neděli smí nabízet své služby. Otázkou však zůstává, zda se jim to vyplatí?
Čas ukáže také to, jaký bude výpadek státní pokladny v DPH (která je v Maďarsku na všechno 27%), ovlivní-li to nezaměstnanost a měsíční příjmy zaměstnanců v tomto sektoru, atd. ?