Ceny vstupenek do  maďarských lázní

Maďarské lázně Buk - Bukfuro - Bükfürdő (v těchto lázní nedávno byl modernizován systém vstupek)Aktualizace tohoto článku: 25/01/2020

Hned na začátku je nutno konstatovat, že by byla velká odvaha a dobrodružství publikovat ceny vstupenek do maďarských lázní. Přečtete-li si následující fakta, uznáte, že zodpovědně to opravdu nejde.
Z pohledu majetkoprávních vztahů patří lázně většinou místním samosprávám, státu nebo soukromým podnikatelům.
Tvorbu a výši cen žádný zákon neupravuje a z toho vyplývá, že v cenách vládne - v dobrém slova smyslu - menší chaos...
Například nelze mluvit ani o sezonních cenách a to z toho prostého důvodu, že u nás v lázních je sezóna prakticky po celý rok. Vždyť horká voda je k dispozici celoročně a lze ji využívat bez ohledu na roční období či počasí.
Dále lázně vlastní třeba stát, místni samozpráva, sukromá firma nebo vlastníctví je v kombinaci jmenovaných forem.
Seniorské a mládežnické slevy si upravují lázně také podle vlastního uvážení. Většinou se však výše slev pohybuje maximálně 10 procent. Totéž platí i pro skupinové ceny. Místní obyvatelé dané obce provozující lázně občas mají výrazné slevy. Seniorské slevy neposkytují všechni lázně! Ale které ano, tě se řídí podle níže psaných:
na důchodcovskou vstupenku má nárok ten cizinec, který předloží občanský průkaz či pas a dokáže, že má nárok na důchodcovskou vstupenku (věková hranice pro ženy je 62 let a pro muže 65 let - nebo aktuální důchodový věk v Maďarsku).
Děti do 5 let mohou mít vstup zdarma.
Ale není to pravidlo! Všeobecným pravidlem je: čím jsou polpulárnější dané či oné lázně, tím méně slev se poskytuje.

Jednou vetou: poptávka na lázeňské služby je obrovská a neustále vstoupající ze strany domorodců a cizinců a proto nelze očekávat žádné výrazné slevy.

Pro Vaši orientaci uvádíme, kde a jaké jsou vstupné (za 100 forintů zaplatíte zhruba 8 korun). Zde dodáváme, že v Maďarsku většina bank a směnárny v nákupních centrech vykupují české koruny. Doporučujeme banku OTP Bank, disponující nejhustší sítí poboček.

Nejvyšší vstupné zaplatíte v budapešťských lázních.
Ceny se pohybují od 5000-6500 Ft na osobu a někde i více.

Podle výše ceny pak následují ceny vstupenek lázní nacházejících se v  Západním Zadunají.
Zde zaplatíte za denní vstup 2500-4500 Ft.

Nejlevnější vstupenku si pořídíte v lázních v oblasti Velké Maďarské nížiny a to ve výši 2000-3000 Ft.

Pokud si přejete využít v lázních i některé další služby, je třeba si k uvedeným orientačním cenám připočítat ještě menší sumu za použití saun, zážitkových prvků, za skříňky apod.

Typ vstupenek představuje také pestrobarevnou škálu. Ve větších lázních Vás odbaví pomocí elektronické vstupenky (jedná se o elektronický náramek, za který se vybírá vratná záloha) a někde je řešení tradiční, klasickou vstupenkou.

Úschovny cenin najdete bez výjimky v každých lázních.

Způsoby platby: je omyl si myslet, že celoplošně lze hradit služby s Eurem navzdory tomu, že Eura máme rádi... V Západním Zadunají lze v několika lázních platit Eurem, ale mějte na paměti, že platidlem je v Maďarsku forint. Ve větších lázních můžete vstupné hradit i platební kartou. Při platbě Eurem provozovatelé si mohou určit libovolný kurz - je to ze zákona povolený postup - jinak řečeno pochodíte lépe pokud platíte ve forintech či kartou.